.

wtorek, 24 stycznia 2012

Do czego służą regulatory w mikserze

Dzisiaj zajmiemy się regulatorami w mikserze. Dowiemy się do czego one służą i do czego ich używać. Dobrze by było gdybyście mieli jakieś wcześniejsze doświadczenie z EQ, limiterem, a jeszcze lepiej gdyby każdy sobie poczytał o zakresach częstotliwości. W tej części zajmiemy się Gainem, filtrem górnoprzepustowym oraz korekcją.

1. Gain Control lub Trim

Gainem regulujemy moc sygnału na wejściu do miksera. Należy tu zwrócić uwagę aby nie ustawiać zbyt dużego Gainu, bowiem sygnał wejściowy może ulec przesterowaniu, co w konsekwencji da nam to, że jakość ulegnie pogorszeniu.

2. Filtr górnoprzepustowy 

Filtr służy nam do wycięcia niskich częstotliwości. Dzięki niemu możemy się pozbyć głosek wybuchowych, co oczywiście nie jest rzeczą pożądaną w naszych nagrywkach. Krótko mówiąc, za pomocą filtra górnoprzepustowego możemy wyciąć wszystko do 100 Hz. W tym paśmie zazwyczaj kryją się różnego rodzaju zakłócenia oraz wcześniej wspomniane głoski wybuchowe.

3. EQ

Equalizer jest wszystkim dobrze znany i zapewne każdy z nas mixując swoje rapy go używał. W mikserze EQ mamy podzielony na pasma dzięki którym regulujemy poszczególne częstotliwości. Dla tego też żeby w pełni wykorzystać korektor, jak wspomniałem wcześniej, należy się zapoznać z zakresem częstotliwości, żeby wiedzieć jakie częstotliwości ewentualnie podbić a które uciąć. O tym wszystkim będę jeszcze pisał w kolejnych artykułach.

4. Aux

Te regulatory pozwalają nam regulować poziom efektów na wejściu, takich jak kompresja, pogłos i inne. O tym jak używać tych torów dowiesz się w kolejnych częściach.

5. Pan - Panning

Panning jest to nic innego jak ustawianie panoramy stereo.

6. PFL

Przycisk ten daje nam możliwość odsłuchu indywidualnego dla sygnałów wejściowych. Dzięki PFL odsłuchujemy sygnał sprzed tłumika, a więc jeśli przycisk jest włączony a ruszasz tłumikiem, to żadnej zmiany nie usłyszysz. PFL jest bardzo pomocny przy ustawianiu poziomów przedwzmacniacza wejściowego.

7. Wyłączanie kanału

Dzięki temu przyciskowy w szybki sposób wyciszymy kanał w mikserze bez ruszania tłumika.

8. Tłumik

Tłumik służy do ustawienia finalnego poziomu sygnałów na wejściu.

9. Komutacja

Wysyłamy sygnał wejściowy do wybranych wyjść w mikserze. Zazwyczaj sygnał wysyłamy do wyjścia głównego oraz do wyjść grupowych. Szerzej o tym w kolejnych częściach

W następnym artykule zajmiemy się wejściami stereo oraz Grupami.

1 komentarz:

  1. Gdzie autor zniknął? Tu potrzeba czytania jest a nie ma czego nowego czytać:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...